Možná máte čerstvě po škole a hledáte svoji první práci. Možná už vás vaše práce nenaplňuje a „pokukujete“ po nové, nebo se již nějakou dobu snažíte najít svůj dream job. Tak či tak je důležité zaujmout náboráře a personalisty na první pohled.

Typy životopisu

1. Klasický životopis

Klasický životopis se již téměř nepoužívá. Přesto ho některé firmy mohou vyžadovat. Je podobný dopisu, protože se píše ve větách. Při psaní klasického životopisu je nutné zvážit co je opravdu relevantní pro danou pozici.

I když se jedná hlavně o text i v tomto případě můžete jeho podobu značně ovlivnit.

2. Strukturovaný životopis

V dnešní době nejpoužívanější typ životopisu, který mnohdy doprovází motivační dopis. Oproti klasickému životopisu se píše v bodech. Díky tomu můžete zmínit více důležitých informací.

U strukturovaného životopisu je mnohem větší prostor pro kreativitu. Vizuálně upravený dokument o vás mnoho vypovídá.

Obsah životopisu

Ať už je životopis určený pro jakoukoliv společnost, měl by obsahovat tyto údaje:

 • Jméno a příjmení
 • Kontaktní údaje (Adresa, telefon, e-mail, odkaz na profil LinkedIn,…)
 • Nejvyšší dosažené vzdělání
 • Maximálně 5 posledních zaměstnání
 • Dovednosti a schopnosti

Na zvážení je pak zmínění dalšího vzdělání (kurzy, školení, aj.) nebo například koníčků (ve vztahu k dané pozici).

Vzhled životopisu je důležitý

Ať už se hlásíte na jakoukoliv pozici měli byste si dát opravdu záležet s podobou vašeho životopisu. Na danou pozici se hlásí desítky dalších uchazečů a personalista je všechny musí projít. Tím, že si dáte s podobou životopisu záležet jim dáváte signál, že váš zájem je opravdu vážný a neberete to na lehkou váhu. Navíc se bude oproti jiným životopisům vyjímat a tím si zajistíte, že právě vaše CV si personalista přečte celé.

Při tvorbě životopisu dodržujte těchto 6 nepsaných pravidel:

 1. Použijte vhodnou fotografii
  „Selfíčka“ ani „průkazovky“ rozhodně nejsou to pravé.
 2. Nebojte se přidat nějaký grafický prvek
  Zvýrazněné jméno nebo boxem oddělený obsah je vítán.
 3. Pište krátké věty
  V životopisu pište stručně a jasně.
 4. Zmiňujte jen to podstatné
  Že rádi vaříte je jistě super. Pokud se ale hlásíte na pozici, která nemá s vařením nic společného, nechte si tuto informaci pro sebe.
 5. Pište formálně a bez chyb
  Styl vašeho psaného projevu napoví, jaký budete zaměstnanec.
 6. Nelžete
  Jestli hovoříte plynulou angličtinou si mohou chtít ověřit.

Online editor

Se psaním životopisu vám mohou pomoct také online editory, kterých je na webu opravdu mnoho a nabízí různé funkce i šablony.

CVAPP.CZ

Za mě je nejpovedenější editor na tvorbu životopisů CVAPP.CZ. Jeho prostředí je příjemné a intuitivní. Naleznete v něm spoustu šablon, které můžete upravit, a také užitečné rady při psaní životopisu a motivačního dopisu.

Jeho cena začíná na 75 Kč na 7 dní používání, což rozhodně dostačuje. Pozor jen na automatické platby, které jsou ve výchozím nastavení povolené.

Používání těchto editorů je jednoduché a přehledné. Systém vás mnohdy sám vede v postupu, díky čemuž nezapomenete zmínit vše podstatné.

Většina těchto editorů je placená. Proto si informaci, zda je editor zdarma k použití, ověřte ještě před tím, než se pustíte do sepisování životopisu. Mnohé editory vám informaci o placené verzi záměrně ukáží až poté, co úspěšně napíšete celý životopis.


Vzor životopisu ke stažení zdarma

Abych vám sepisování vašeho životopisu ulehčil, připravil jsem 3 šablony, které můžete upravit dle vašich představ. Rád Vám poradím nebo vytvořím životopis na míru.

Šablona 1

Soubor ve formátu .DOCX

Šablona 2

Soubor ve formátu .DOCX

Šablona 3

Soubor ve formátu .DOCX